Sexuálny fetišizmus
Čo je to sexuálny fetišizmus?
Slovo fetišizmus už rozhodne počula väčšina z vás. Napriek tomu si však mnohí nie sú istí, čo majú pod týmto pojmom chápať. Za fetiš môžeme označovať prípad, keď človeka vzrušuje a uspokojuje určitá časť tela, ktorá so sexom priamo nesúvisí, ako sú napríklad chodidlá. V takomto prípade hovoríme o tzv. malom fetišizme. Za „veľký fetišizmus“ je označovaný stav, keď človek hľadá uspokojenie za pomoci neživých predmetov, ako sú napríklad topánky či okuliare.
Ak sa ľudia, ktorí trpia fetišom, chcú vzrušiť či dosiahnuť orgazmus, musia mať daný predmet po ruke alebo si ho aspoň predstavovať. Platí to nielen pri sebauspokojovaní, ale rovnako aj pri sexe s partnerom. Niekedy musí takáto osoba držať daný predmet v ruke, ovoniavať ho, ochutnávať alebo požiadať partnera, aby si ho dal pri sexe na seba.
Najbežnejšie fetiše
Fetiš sa u ľudí prejavuje v rôznych podobách. Podľa výskumu sa za najčastejšie fetiše považujú časti tela. Úplným prvenstvom sa pýšia už vyššie spomínané chodidlá. Fetišom môže byť aj samotné telo, pokiaľ podlieha istým špecifikám a vlastnostiam. Ľudí uspokojuje napríklad obezita, piercingy alebo tetovania. Hneď za nimi nasledujú rôzne telové tekutiny či vlasy.
Ďalšími fetišmi sú veci a predmety, ktoré na sebe nosíme. Medzi tie najčastejšie patria pančuchy, sukne, topánky a spodná bielizeň. Bežné sú aj fetiše, ktoré zahŕňajú určitý materiál, ako napríklad koža či guma. Niektorí ľudia dokonca milujú obliekať seba a svojho partnera do zvieracích kožušín.
Kde sa fetiš v človeku berie?
Sexuológovia sa na tejto otázke nevedia zhodnúť. Niektorí ľudia si svoj fetiš pamätajú ešte zo skorého detstva, keď si ešte ani neboli vedomí svojej sexuality. Fetiš môže byť v detstve vyvolaný aj pozorovaním nevhodného sexuálneho správania či sexuálnym zneužívaním.
Je fetišizmus v poriadku?
Sexuálny fetišizmus nie je definovaný ako porucha. Tento level však môže dosiahnuť, pokiaľ spôsobuje intenzívnu a dlhotrvajúcu úzkosť. Avšak, či už to niekto robí sám alebo s partnerom, nejde o problém, ak sú pri tom spokojní a šťastní obaja a nikto k tomu nie je nútený.
O problém ide v prípade, že sa fetiš vymyká spod kontroly. Už len obyčajné fantazírovanie počas pracovnej doby obmedzuje váš výkon ako zamestnanca. Existujú však prípady, kedy si ľudia vezmú dovolenku len kvôli neutíchajúcej potrebe venovať sa fetišu. V tom horšom prípade odídu z pracoviska za rovnakým účelom uprostred dňa. V niektorých zamestnaniach je však fetišizmus omnoho nebezpečnejší, ako u iných. Lekár, trpiaci fetišom na chodidlá, stráca pri prehliadke pacienta pozornosť od dôležitejších problémov.
Fetiš môže obmedzovať a kaziť taktiež sexuálne vzťahy, a to v prípade, keď je vzrušenie z predmetu intenzívnejšie, ako zo samotnej partnerky/partnera. Ak by vám váš partner povedal „Dnes si daj na nohy tie tvoje sexy topánky.“ pravdepodobne by ste odpovedali „Prečo nie?“. Problémom by však bolo, keby vás partner poprosil: „Môžeš spať v druhej izbe? Ale nechaj mi tu, prosím, svoje topánky.“
Sexuálny fetišizmus rozhodne nie je dôvodom k nevyhnutnému znepokojeniu či odsudzovaniu. Pokiaľ si ho užívajú obaja zúčastnení, môže byť zaujímavým okorenením sexuálneho života. Všetko však treba praktikovať s mierou a pre fetišizmus to platí dvojnásobne. Nezabúdajte však na to, že ak pri sexe radi hľadíte na svoju partnerku v páre vysokých topánok, nemusí to znamenať, že trpíte topánkovým fetišizmom.