Antikoncepcia
ANTIKONCEPCIA
Doba, v ktorej žijeme, je v mnohom jednoduchšia ako kedysi, žijeme na vyššej úrovni ako naši predkovia a užívame si výhody, ktoré prináša- okrem iného aj väčšiu slobodu v každom smere, sexuálnu oblasť nevynímajúc. Témy, ktoré boli ešte pred časom tabuizované, sú dnes bežnou súčasťou konverzácie a už len málokto sa nad nimi pozastavuje. Jednou z nich je antikoncepcia.
Otázka regulácie a kontroly plodnosti tu bola od nepamäti. Avšak vtedajšie metódy ochrany pred neželaným otehotnením boli vzdialené tým, ktoré sa používajú dnes.
Na skok do minulosti
V Grécku sa na začiatku nášho letopočtu zavádzala pred pohlavným stykom do pošvy špeciálna zmes, ktorá mala svojim zložením zabrániť vniknutiu spermií. Staroveká Čína ponúka hneď niekoľko bizarností ako sú konzumácia včiel alebo zjedenie šestnástich žubrienok prudko osmažených v ortuti. V stredoveku siahli po ešte “efektívnejších” technikách- údajne počatiu zabráni celková pasivita ženy či zadržiavanie dychu pri ejakulácii.
Našťastie medicína napreduje priam míľovými krokmi a v druhej polovici 20. storočia uzrela svetlo sveta prvá antikoncepčná tabletka, ktorá je dnes azda najpoužívanejším a najúčinejším spôsobom ochrany pred počatím vôbec.
Nová doba
Veková hranica, kedy dochádza medzi mladými prvýkrát k sexuálnemu styku je okolo 17-18 rokov, niekedy však aj skôr (okolo 15. roku). Aj z tohto dôvodu gynekologické ambulancie navštevujú čoraz mladšie dievčatá za účelom predpísania antikoncepcie.
Tu si treba položiť otázku, či ide skutočne o ochranu pred neželaným otehotnením, alebo je dôvodom napr. snaha zapadnúť do partie (ako jediná z dievčat neberie tabletky), zlepšenie kvality pleti, vlasov a nechtov, úprava cyklu, a pod.
Antikoncepcia pre každého?
Antikoncepcia je všeobecne považovaná za najúčinnejšiu formu regulácie plodnosti a keď sa na to pozrieme z globálneho hľadiska, zabránila množstvu umelých potratov. Jej (ne)obľúbenosť sa postupom času mení, čo súvisí aj s tým, že táto téma je často predmetom vášnivých diskusií a názory na ňu sa rozchádzajú.
Ženská antikoncepcia
Hormonálna, nehormonálna, bariérová, či prirodzená, každá žena si môže vybrať takú formu antikoncepcie, ktorá najlepšie vyhovuje jej zdravotnému stavu, ale aj spôsobu života.
Spomedzi vyššie spomenutých metód je najrozšírenejšia antikoncepcia na hormonálnej báze, no na druhej strane práve táto je opradená množstvom povier a poloprávd. Určite ste sa už stretli s názormi, že pri užívaní tabletiek klesá chuť na sex, narastá váha, alebo že dlhodobé užívanie antikoncepcie poškodzuje pečeň a môže viesť až k neplodnosti. Najmä na začiatku môže byť žena pod vplyvom množstva informácií z rozličných zdrojov zmätená, no dobrý gynekológ jej zodpovie všetky otázky a nájde tú najvhodnejšiu antikoncepčnú metódu.
Dievča či žena, ktorá sa rozhodne brať antikoncepciu by mala byť oboznámená s tým, že existuje viacero spôsobov, ako ju užívať. Totiž nie každej žene vyhovuje napríklad tabletková forma antikoncepcie. V tomto prípade môže siahnuť po alternatíve vo forme antikoncepčných náplastí, podkožného implantátu či vnútromaternicového telieska. Rovnako nie všetky druhy antikoncepcie sú vhodné pre každú ženu. Napr. dojčiace ženy, ženy s vysokým krvným tlakom či diabetom nemôžu užívať preparáty obsahujúce estrogén.
Moderná hormonálna antikoncepcia je postavená na čo najnižších dávkach hormónov, aby telo ženy zaťažovala čo najmenej. Má i množstvo ďalších výhod:
- – spoľahlivá ochrana pred neželaným otehotnením
- – úprava (zmiernenie) cyklu
- – zlepšenie kvality vlasov, nechtov a pokožky
Na druhej strane, môžete sa stretnúť i s neželanými účinkami ako sú:
- – zmeny nálad a zvýšená citlivosť
- – bolesti hlavy
- – špinenie/krvácanie aj mimo menštruácie
POZN: Ak si všimnete na sebe niektoré z nežiaducich účinkov, vyhľadajte pre istotu svojho lekára a poraďte sa, či nie je čas na zmenu antikoncepcie.
Mužská antikoncepcia nie je vtip
Hoci je antikoncepcia skôr ženskou záležitosťou, je potrebné spomenúť aj to, že tak ako ženy, aj muži môžu vziať na svoje plecia zodpovednosť za kontrolu plodnosti. Verejne známe formy mužskej antikoncepcie sú hlavne používanie kondómu, prerušovaná súlož či vazektómia. Tými menej skloňovanými sú tantrický sex, stlačenie koreňa penisu alebo tiež (ne)hormonálna antikoncepcia.
Metódy hormonálnej a nehormonálnej “antiky” sú ešte vo fáze vývoja a testovania. Zatiaľ čo hormonálna mužská antikoncepcia už bola testovaná aj na ľuďoch, tá nehormonálna (špeciálny gél s názvom Vasalgel) prešla zatiaľ testovaním na opiciach a v roku 2018 sú na pláne aj testy na ľuďoch.
Hormonálna antikoncepcia je založená na užívaní špeciálneho kokteilu hormónov, ktoré by mali zabránuť tvorbe ďalších spermií. Výsledkom je, že mužské semenníky pod vplyvom umelo podávaných hormónov prestanú produkovať spermie. Tento druh antikoncepcie však zatiaľ nie je v predaji, zrejme aj pre vedľajšie účinky (bolesti hlavy, svalov, depresie, zvýšené libido, v niektorých prípadoch viedlo užívanie preparátu až k neplodnosti).
Mať prehľad o možnostiach regulácie plodnosti a jednotlivých druhoch antikoncepcie by malo byť samozrejmosťou a týmito vedomosťami by mala disponovať mládež už v skorom veku. Len takto je možné predísť neželaným umelým prerušeniam tehotenstva.